Make your own free website on Tripod.com
www.uselitephenoms.com

Florida Player Rankings

Home
"Summer 05" Florida Players of the Year
"Summer 05" National Players of the Year
Florida Player Rankings
Florida AAU Team Rankings
Florida School Rankings
National Class of 06 Player Rankings
National Class of 07 Player Rankings
National Class of 08 Player Rankings
National Class of 09 Player Rankings
Photos
Contact Us

Top 50

almitchell.jpg
Alvin Mitchell Florida Top 10 "07" Recruit

 
2006 (*nationally ranked)
 
1.  Pierre Niles -6-8- Florida Prep (MEMPHIS)*
2.  Josue Soto -6-0- Arlington Country Day (FLORIDA STATE)*
3.  Jonathan Kreft -7-0- IMG-Pendleton (FLORIDA STATE)*
4  Jason Bennett -7-3- Arlington Country Day*
5  Dwayne Collins -6-9- Miami Senior (MIAMI)
6  Zachery Peacock -6-8- Norland (GEORGIA TECH)
7.  L. D. Williams -6-4- Montverde Academy (WAKE FOREST)*
8. Sanchez Hughley -6-4- Lyman (FLORIDA ATLANTIC)
9. Jarvis Williams -6-7- Orlando Jones
10. Jeremiah Rivers -6-3- Winter Park (GEORGETOWN)*
11. Damian Hollis -6-8- Taravella
12. Princeton Curry -6-5- Poinciana (SOUTH FLORIDA)
13. Chris Singletary -6-3- Florida Prep (MISSOURI)
14. Corey Claitt -6-3- Palm Beach Lakes
15. Aaron Holmes -6-5- St. Pete Catholic (FLORIDA ST)
16. Chris Baez -6-5- Gateway 
17. London Warren -5-10- Raines (DAYTON)
18. Avery Holley -6-0- Ely 
19. Luis Colon -6-10- Dr. Michael Krop
20. Xavier Perkins -6-4- St. Andrews (FLORIDA ATLANTIC)
21. A.J. Tyler -6-9- Palm Harbor (CLEMSON)
22. Tony Davis -6-7- Sarasota Riverview (CENTRAL FLORIDA)
23. Erick Nsangou -5-11- Florida Prep
24. Tyrone Curnell -6-6- West Orange (JACKSONVILLE)
25. Anthony Johnson -6-8- Lake Wales
26. Tuboris Larkins -6-6- W.T. Dwyer
27. Evaldas Baniulis -6-7- Florida Air (SOUTH CAROLINA)
28. Franck Ndongo -6-7- Montverde Academy (VCU)
29. John Pietkiewicz -6-2- Winter Park
30. Brendan Walker -6-1- Bishop Kenny (MERCER)
31. Bertrum Strachan -6-0- Northwestern
32. Brandon Williams -5-10- Monsignor Pace (STETSON)
33. Kenny Moore -6-5- Godby
34. Willie Kirkland -6-2- Graceville
35. Chris Hall -6-3- Westminister (STETSON)
36. Brandon Williams -6-3- American Heritage
37. Jonathan Rodriguez -6-6- Calusa Prep
38. Calvin Liptrot -6-2- Orlando Jones
39. Steve Toyloy -6-8- Palm Beach Lakes 
40. Travis Lee -6-3- Godby
41. Anthony Leon -6-4- Gulliver (FLORIDA ST FB)
42. Quinten Cosby -6-3- Evangel Christian
43. Tim Shankle -5-11- Eastside
44. Erick Greene -6-3- Dr. Phillips
45. Tremayne Russell -6-0- South Dade  
46. Sheldon Oliver -6-4- Edgewater
47. Dion Burton -5-10- Lakewood
48. Korrie Ennis -5-10- Brandon
49. Richard Jackson -6-5- East Ridge (NOTRE DAME FB)
50. Nate Allen -6-2- Cape Coral (SOUTH FLORIDA FB)
 
2007

1.  Edwin Rios -6-0- Chaminade Madonna (MIAMI)*
2.  Nick Calathes -6-6- Lake Howell (FLORIDA)*
3. A. J. Stewart -6-7- Arlington Country Day
4.  Orane Chin -6-6- Dr. Michael Krop*
5. Joey Rodriguez -5-10- Lake Howell
6.  Chandler Parsons -6-7- Lake Howell (FLORIDA STATE)
7.  Alvin Mitchell -6-6- Cardinal Gibbons 
8. Freddy Asprilla -6-8- Florida Prep
9. Solomon Alibi -7-1- Montverde Academy*
10.  Gary Clark -6-4- Sarasota Booker (FLORIDA)
11. Martavis Kee -6-2- St. Thomas Aquinas
12. Javi Gonzalez -5-11- Dr. Michael Krop
13. Virgil Philistin -6-2- Monsignor Pace
14. Edward Lonon -6-2- Dillard
15. Ray Waters -6-2- Florida Prep
16. Marcel Williams -6-7- West Orange
17. Chris Warren -5-11- Dr. Phillips
18. Cecil Coleman -6-5- Tampa Bay Tech
19. Devon Lamb -6-3- Arlington Country Day
20. Gabriel Charlie -6-0- First Coast
21. David Swann -6-0- Arlington Country Day
22. Jamal Owens -6-5- Miramar   
23. Max Greobe -6-5- Chaminade
24. Larry Jackson -6-4- East Gadsden
25. Jordan Bolton -6-6- Winter Park
26. Jermaine Johnson -6-7- St. Thomas Aquinas  
27. Willie Powers -5-11- P.K. Yonge
28. Jack Eggleston -6-7- St. Thomas Aquinas
29. Ed Rolax -6-5- St. Petersburg Catholic
30. Leonard Hankerson -6-3- St. Thomas Aquinas
31. Anthony Phillips -6-4- Boyd Anderson
32. Jerome Burgos -6-0- Florida Air Academy
33. Dave Minaya -6-6- Oldsmar Christian
34. Joseph Katuka -6-11- Montverde Academy
35. Andres Irrarazabal -6-7- Sagemont
36. Mike McGowan -6-4- West Boca Raton
37. Jerry Howard -6-5- Orlando Jones
38. Jermoul Paul -6-4- Ocoee 
39. Fred  Brown -6-2- W.T. Dwyer
40. Myck Brown -6-4- P.K. Yonge  
41. Amadou Sambou -6-9- Pope John Paul II
42. Julian Miller -6-5- Everglades
43. Ariel Robinson -6-3- Douglas
44. Kim English -6-4- Montverde
45. Jerrell Douglas -6-4- Leesburg
46. Jervan Jackson -6-5- South Dade
47. McKenzie Williams -6-0- Apalachicola
48. Nick Jackson -6-0- West Orange
49. Depriest Ivey -5-10- American Heritage
50. Dominique Jones -6-2- Lake Wales
 
2008
 
1.  Rayford Shipman -6-3- Monsignor Pace*
2. Xiangdre "Bo" Reliford -6-7- Chaminade Madonna*
3.  Gaby Belardo -6-2- Montverde Academy
4.  Eli Blas -5-10- Calusa Prep*
5. Miguel Paul -6-0- Kathleen*
6.  Brett Chance -6-1- Lake Howell
7.  Zack Bailey -6-0- Chaminade Madonna
8.  David Blackwell -6-3- Cardinal Gibbons
9.  Terrance Santil -6-5- Monsignor Pace
10.  Lorne Merthie -6-0- Winter Springs
11. Giancarlos "JC" Flores -6-3- Miami Senior
12. Lamar Seymour -5-10- Miami Senior
13. Jay Wade -6-4- Panama City Bay
14. Trevor Hart -6-4- Seminole
15. Derrian Johnson -6-1- Cardinal Gibbons
16. James Tyler -7-1- IMG-Pendleton
17. Kevin Foster -6-7- Kathleen
18. Eloy Vargas -6-9- Chaminade Madonna*
19. John Burke -6-6- Gibbs
20.Luke Loucks -6-3- Clearwater
21. Michael Coleman -5-11- Vanguard
22. Cam Carden -5-11- Pinellas Park
23. T.Y. Hilton -5-8- Miami Springs
24. Freddie Riley -6-5- Vanguard
25. Adam Pegg -6-8- Palm Harbor
26. Rashad Dantzler -6-4- Homestead
27. Ridge Graham -6-3- South Fork
28. Addison Smith -6-2- Santaluces
29. Dante Anderson -6-3- Eastside
30. Kenneth Williams -5-8- Lake City Columbia 
31. Marcus Capers -6-0- Lake Region 
32. Ameer Brown -6-2- John Paul II
33. Mike Morrison -6-2- Lakewood
34. Brandon Joiner -6-5- Edgewater
35. Shaquille Johnson -6-2- Robert E. Lee
36. Javier Fraiser -5-8- Dillard
37. Chris Dunn -6-4- Winter Springs
38. Quinard Jackson -6-5- Benjamin
39. Jimmy LeFew -5-6- Vero Beach
40. Kory Pugh -6-3- Pine Castle Christian
41. Michael Lawrence -5-8- Ridgewood
42. Marlon Rivera -6-2- Calusa Prep
43. Larry Smith -6-3- South Broward
44. Kyle McClanahan -6-1- Winter Park
45. Tony Tucker -5-9- IMG-Pendleton
46. Michael Upshire -6-4- Winter Springs
47. Terell Terry -5-7- Northwest Christian
48. Sammy Emile -6-5- Lake Worth
49. Preston Frederick -6-5- Lake Gibson
50. Jordan Fair -5-11- Palm Harbor
 
2009

1.  Kenny Boynton -6-1- Pompano Ely*
2. Toarlyn Fitzpatrick -6-7- IMG-Pendleton*
3.  Emari Bailey -6-4- Arlington Country Day*
4. Dexter Fields -6-3-  Olympia*
5. Edward Waite -6-4- Pine Crest*
6.  Ray Taylor -5-5- Monsignor Pace*
7. William Green –6-5- Olympia*
8. Rakeem Buckles -6-5- Monsignor Pace*
9. Keith Clanton –6-5- Orlando Christian*
10.  Jerron Granberry -6-3- Coral Reef
11.  Joshkema Nicholas -6-8- Cape Coral
12.  Josh Snodgrass -6-1- The Rock
13. Quamain Foreman -6-2- South Fork
14. Ethan Roulhac -6-2- Jinks
15. Shuan Noriega -6-3- North Port
16. Leo Deloney -5-8- Rickards
17. Montana Brown -5-5- Bradenton Prep
19. Gregg Gantt -5-10- Gainesville
20. Tony Watson -6-1- Palm Beach Gardens
21. Martavious Irving -6-0- Boyd Anderson
22. Matt Snowberger -6-9- Keystone Hieghts
23. Sherman Gammage -5-7- Pompano Ely
24. Shammond Cox -6-3- Southpoint Shooters
25. Bryan Bynes -6-0- Boyd Anderson
26. Wesley Arocho -5-8- Braddock
27. Robert Berger -6-1- Dillard
28. Steven Lopez -5-9- Coral Reef
29. Courtney Oglu -6-0- Dillard
30. Brett Bailey -6-5- St. Thomas Aquinas
31. Kenny Snow -5-8- Homestead
32. Tyrone Davis -5-4- Boyd Anderson
33. Edward Stinson –6-5- South Dade
34. Jordan Fuller -5-8- Lake Mary Prep
35. Jarret Diedonne -6-1- Dillard
36. Byron Bowen -5-10- Coral Springs
37. Jackie Wilson -6-1- Boyd Anderson
38. Chandler Morford -6-2- Palm Beach Central
39. Van Gray -5-9- Pompano Ely
40. Josh Freelove -5-11- Sagemont
41. Blake Gomez -6-2- Cypress Bay
42. Jay Bell -6-1- Cooper City
43. Gabe Holmes -6-4- St. Thomas Aquinas
44. Darren Stewart -6-0- St. Thomas Aquinas
45. Vinton Wilder -6-1- Cypress Bay
46. Evertin Chin -5-9- Dillard
47. Tom Eggleston -6-3- St. Thomas Aquinas
48. Chris Higgins -5-9- Archbishop McCarthy
49. Dan Munos -5-9- North Broward Prep
50. Lucson Noel -6-3- Pompano Ely

Enter supporting content here